Zmrzlinář je Živnostníkem roku na Plzeňsku, mezi firmami zvítězil výrobce tepelných čerpadel | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Zmrzlinář je Živnostníkem roku na Plzeňsku, mezi firmami zvítězil výrobce tepelných čerpadel

Zmrzlinář je Živnostníkem roku na Plzeňsku, mezi firmami zvítězil výrobce tepelných čerpadel

5.10.2016 byznys.ihned.cz str. 00

Titul Vodafone Firma roku 2016 si v Plzeňském kraji odnesla společnost Kufi Int, vyrábějící tepelná čerpadla pod značkou AC Heating.

Mezi živnostníky porotu nejvíce zaujal Pavel Štáhlich, který v Klatovech a v Plzni vyrábí poctivou zmrzlinu.

Titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016 získala v Plzeňském kraji společnost Replast produkt, jež se zabývá zpracováním recyklovaného kabelového PVC.

Když v roce 2006 dva studenti, budoucí strojní inženýr Michal Fiala a elektroinženýr Lubomír Kuchynka, řešili topení do rodinné chaty a začali vyvíjet vlastní tepelné čerpadlo, Pavel Štáhlich z Klatov vyráběl už více než 10 let zmrzlinu. Za dalších 10 let první dva, respektive jejich firma Kufi Int získala titul Vodafone Firma roku 2016 Plzeňského kraje a výrobce přírodní a poctivé zmrzliny titul Česká spořitelna Živnostník roku 2016 Plzeňského kraje.

Živnostník roku Karlovarského kraje už více než 20 let vyrábí housle. Mezi firmami uspěli lékárníci - čtěte ZDE

Okurková v Klatovech netáhne

Prvotním záměrem Pavla Štáhlicha bylo mít malou kavárnu s výrobou zmrzliny a zákusků. "Vše běželo skvěle, ale postupem času jsme začali sledovat složení potravin a zajímat se o to, co jíme," uvádí ke zlomu v podnikání Štáhlich. Právě tento zájem o zdravou stravu ho společně s manželkou přivedl k vývoji a výrobě přírodní zmrzliny. "Do této doby jsme vyráběli jako všichni ostatní z průmyslových práškových směsí a past. Znamenalo to úplně předělat výrobu a jít cestou pokus-omyl, učit se chybami a po dlouhé době se dobrat dobrého výsledku," popisuje vítězný živnostník, který na hlavním klatovském náměstí prodává zmrzlinu z vyrobené repliky historického automobilu.

Vodafone Firma roku 2016 Plzeňského kraje1. Kufi Int - výroba a prodej tepelných čerpadel (Plzeň)

2. Replast produkt - výroba produktů z kabelové izolace (Plzeň)

3. LC Tools – vývoj a výroba nástrojů z polymerové hmoty (Plzeň)

I přesto, že je výroba několikanásobně náročnější a není podporována žádnými chemickými a umělými náhražkami, výsledek stojí za to. "Nejpopulárnější chutě jsou klasické: vanilka, čokoláda, jahoda a citron. Takovou okurkovou ale už třeba táta na malém městě neprodá," vysvětluje Štáhlichova dcera Jitka Strnadová, která provozuje v červnu otevřenou pobočku v Plzni. A zatímco otec vyrábí a prodává v Klatovech asi 30 druhů zmrzliny, Plzeň už mohla ochutnat přibližně 120 různých receptur, včetně heřmánkové nebo makové.

Velkou přidanou hodnotou podnikání rodiny Štáhlichových je pak velká provázanost a spolupráce s regionálními výrobci. "Čerstvé mléko nám dodává soukromá farma z Dolní Lhoty nedaleko Klatov a také částečně nakupujeme přebytky ovoce ze soukromých zahrad," dodává Štáhlich.

Čerpadlo si nevybrali, a tak si postavili vlastní

Plzeňská společnost Kufi Int působí na trhu 10 let a zabývá se výrobou a prodejem tepelných čerpadel vzduch-voda. Michal Fiala a Lubomír Kuchynka v roce 2006 zjistili, že tepelná čerpadla světových značek jsou zastaralá, neefektivní a používají 30 let starou technologií. Oni chtěli topit s velkou účinností a nízkou spotřebou. Sebrali odvahu, nabyté vědomosti a začali vyvíjet. Brzy se dostavily výsledky. Svá zařízení instalují jak do rodinných, tak do bytových domů.

Firma roku: v Pardubicích vyhráli strojaři a designérka interiérů - čtěte ZDE

"Odlišujeme se přístupem k podnikání, kdy vydělávání peněz je tak trochu až vedlejší produkt. Naivně chceme udělat svět lepší," popsal filozofii firmy, jež v loňském roce dosáhla tržeb 48 milionů korun, její jednatel Michal Fiala.

Česká spořitelna Živnostník roku 2016 Plzeňského kraje1. Pavel Štáhlich - výroba a zpracování potravinářských, tabákových výrobků a nápojů (Klatovy)

2. Helena Štefánková - osobní služby/kosmetická péče (Vejprnice)

3. Lukáš Janko - zemědělství, lesnictví, rybářství (Kralovice)

Právě tato idea se dá považovat za jeden z faktorů úspěchu společnosti. "Povedlo se nám změnit způsob uvažování a přístup lidí k vytápění domů. Jako první jsme zavedli na český trh tepelné čerpadlo s invertorem, tedy plynulou regulací výkonu. Postupně se z exotického řešení vytápění domu stala v celé Evropě běžná věc," dodal Fiala.

Jejich čerpadla vytápí nemovitosti nejen v Česku, ale také třeba v Irsku, Německu nebo Belgii. Pro značku AC Heating dnes pracuje zhruba 50 lidí a firma ročně prodá a namontuje více než 400 tepelných čerpadel, na něž dává sedmiletou záruku.

"Kluci, kteří se metodou pokus-omyl zasloužili o lepší svět. Mohli by být učebnicovou ukázkou studentského start-upu, kterým já osobně fandím i v současnosti. V neposlední řadě mě oslovila netradiční zaměstnanecká a hospodářská politika, kde peníze nejsou vždy na prvním místě," uvedla na adresu vítězné firmy členka poroty Martina Lešová z Vodafone Czech Republic.

Dopravní značení z kabelů

V každém kraji je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016. Cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Plzeňském kraji si tuto cenu odnesla společnost Replast produkt, která se zabývá výrobou produktů z kabelové izolace.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERUZahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

"Společnost je příkladem udržitelné firmy, která staví na udržitelném produktu. Zajímavá je cesta od firmy Recyklo, zaměřené na recyklaci, k další firmě Replast, která využívá kvalit recyklátu a vyrábí produkty s přidanou hodnotou. Podporu místní komunity firma přetavila ve spolupráci s vysokými školami a mladými architekty, zapojuje se do akcí v regionu, kde současně ukazuje možnosti využití výrobků z recyklovaných materiálů," zdůvodnila volbu Martina Lešová.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2016, Česká spořitelna Živnostník roku 2016 i Vodafone Odpovědná firma roku 2016 se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

URL| http://byznys.ihned.cz/c1-65464610-zmrzlinar-je-zi...